Ana içeriğe geç

Kombucha Mantarı (SCOBY) Nedir?

Kombucha Mantarı - Scoby

Kombu Mantarı: SCOBY

* Fermantasyon işlemi gerçekleştikçe SCOBY diskinin ikinci bir SCOBY diskini “doğurduğunu” farkedeceksiniz.  Ana SCOBY, bebeğin üstünde bulunur. Yeni SCOBY’yi farklı bir kavanoza kurup daha fazla  Kombu Çayını oluşturmak için kullanabilirsiniz.. Bebek SCOBY’yi kullanmadan cam kavanozda önceden hazırlanmış bir kombucha içinde saklayın, böylece istediğiniz zaman yeni bir partiyi başlatmak için elinizde hazır bulunacaktır.  Kombu çayı oda sıcaklığında bir tezgah üstünde saklandığında birkaç haftada “aktif” olur. Bazı insanlar anne SCOBY diskini tutup bebeği atmayı tercih ederken, diğerleri fermantasyon bittikten sonra anneyi atıp bebek SCOBY’yi tutmayı tercih ederler.

Her iki yönde de iyi çalışıyor gibi görünüyor ve anne diskinin tutulması, bildirilen herhangi bir problem veya bulaşmaya neden olmamıştır. Bazı kaynaklara göre, anne disk ilk kez kullanıldıktan yaklaşık bir ay boyunca yeni Kombu çayı fermente edebilir ancak daha sonra hareketsiz hale gelince atılmalıdır.

 

Kombu Çayı – Kombucha Tea – Mantarı - SCOBY

 

İkinci Fermente ile Aromalı Kombucha Yapma:

Yukarıdaki tarifi basit ve lezzetsiz bir Kombu Çay içindir. Taze sıkılmış limon veya Lime gibi eşsiz lezzetler eklemeyi deneyebilirsiniz; Zencefil ve harmanlanmış meyveler, taze sıkılmış portakal, nar veya kızılcık suları karıştırılarak yeni tatlar elde edilebilir.

Kombu Çayına aroma kazandırmak için eklenecek malzemelerin fermente bittikten ve içilmeye hazır hale getirilmesinden sonra eklemenizi öneririz, ancak bazı insanlar Kombu Çaynı lezzet artırıcılar çayın  hazır olmasından bir iki gün önce katmaktadırlar. Her iki durumda da iyi çalışıyor gibi gözüküyor, ancak çileklerin ve diğer bozulabilir meyvelerin Kombu Çayının fermante olmasına ihtiyaç olan süre boyunca dayanamayacağını unutmayın.

Akılda tutulması gereken bir diğer husus aromalı ve şişelenmiş Kombu Çayının sade türden daha fazla şeker olma eğiliminde olmasıdır. Bazı markalar limon, lime veya zencefil suyu gibi şeker içeriğini artırmayacak kadar düşük şekerli aromalar ekler, ancak eklenen şeker oranının yüksek olduğu ve sağlık sorunlarını ağırlaştıran türlere dikkat edin.

Devamını Oku

Kombucha Yasemin Gümüş Madalya Kazananı!

Kombucha Yasemin Gümüş Madalya Kazananı!

Kombucha Nedir?

Kombucha Nedir?

Sepetim