Ana içeriğe geç

Kombucha Nedir?

Kombucha Nedir?

Kombucha iyi bakteri ve enzimlerle dolu, hafif gazlı, fermente edilmiş çaydır. Aynı zamanda kombucha için çay sirkesi de denilebilinir. Çok etkili bir doğal probiyotik kaynağıdır ve içinde bir çok antioksidan, vitamin, enzim ve aminoasit barındırır.

‘Yaşam iksiri’ olarak da adlandırılan Kombucha yaklaşık 2200 yıl önce Çin’de keşfedilmiştir ve o zamandan beri hem günlük hayatta hem de doğal tıp tarafından kullanılır.

Siyah, yeşil veya beyaz çayın, scoby de denilen (simbiyotik bakteri ve mantar topluluğu) bir kombucha mantarıyla fermente edilmesi sonucu ortaya asidik tatta, gazlı ve köpüklü, yaşayan sağlıklı bir içecek çıkar. Fermantasyon'un gerçekleşmesi için suyun ve çayın yanı sıra bir de şekere ihtiyaç duyulur, fakat şekerin çok büyük bir kısmı bu işlem sonucunda bakteri ve mayalar tarafından yenmiş olur.

İçeriğindeki zengin yapı maddeleri sayesinde sağlık için bir çok kanıtlanmış faydası; sindirim sistemine yardımcı olması, enerji vermesi, organları detoksifiye etmesi ve kan şekerini dengelemesi gibi. 

Kombucha sağlıklı ve lezzetli bir içecek alternatifidir!

 

KOMBUCHADA ŞEKER VAR MI? / KOMBUCHA VE ŞEKER
Fermantasyon çinin gerçekleşmesini sağlayan bakteri ve mayalar şekerle beslenirler. Bu nedenle şeker kombucha yapımında olmazsa olmazlardandır.
Ancak biz Kombucha 2200 olarak bu miktarı mümkün olan en alt düzeyde tutmaya özen gösteriyoruz.

Kombucha 2200’ ün yapılan analizlerinde ilk şişeleme zamanında 100 ml'sinde 
22 kcal ve 2,3 g şeker tespit edilmiştir. Bu oran ürünümüzün şişede bekleme süreci de düşünüldüğünde çok daha düşük seviyelere iner çünkü fermantasyon şişede de devam eder.


KOMBUCHAYI KİMLER İÇEBİLİR?
Sağlıklı bir vücuda sahip yetişkinler ve 3 yaşını geçmiş çocuklar da kombucha fermente çayını rahatlıkla içebilirler.

Ancak bu gibi durumlarda kullanmadan önce MUTLAKA doktorunuza danışarak tüketmenizi tavsiye ediyoruz:
  • Kronik bir rahatsızlığınız ya da hastalığınız varsa 
  • Hamile ve emziren annelerde
  • 3 yaşın altındaki çocuklarda
  • Kemoterapi gören hastalarda
KOMBUCHAMIN İÇİNDE BİR ŞEYLER YÜZÜYOR
Canlılığı devam eden kombucha'nız minik maya yapmaya devam ediyor! Bu aslında tam da istediğimiz bir durumdur. Fermantasyon süreci kombucha'da bulunan serbest mayalar tarafından şişede de devam ettiği için maya oluşumu da devam eder. Bu minik oluşumlar canlılığın hala devam ettiğinin ve herşeyin yolunda olduğunun bir kanıtıdır. Bu tortucukları içebilir yada içmeyi arzu etmezseniz süzerek de servis edebilirsiniz.

NASIL KULLANILMALI? / TÜKETİM ŞEKLİ
Kombucha sağlıklı bir içecek alternatifidir ve günün her saati tüketilebilir. Probiyotik alımını daha da arttırmak için ise sabah aç karnına içmeyi tercih edebilirsiniz. Ancak gün boyu içebileceğiniz sağlıklı bir içecek alternatifidir de. Faydalarını en iyi şekilde görebilmek için düzenli tüketim en önemli etkenlerden biridir.

Kombucha soğuk olarak tek başına yeterince lezzetli olsa da farklı tatlar yaratmak ve beslenmenizde daha çok yer vermek için smoothie'lere katabilir, farklı meyve suları ile karıştırılabilir veya çeşitli kokteyllerle tüketebilirsiniz. Isıtmadığınız sürece kombucha'yı istediğiniz gıdalara ekleyebilir alkollü yada alkolsüz kokteyller yaratabilirsiniz.


NASIL SAKLANIR? / SAKLAMA KOŞULLARI VE RAF ÖMRÜ NEDİR?
Kombuchalarınızı serin ve güneş ışığı almayan bir yerde (buzdolabında) saklamanızı öneririz. Kapağını açtıktan sonra 5 gün içerisinde tüketiniz. Eğer 2 haftadan uzun bekleyeceklerse, 2 haftalık aralıklarla şişelerin kapaklarını açıp içerisinde biriken fazla gazı çıkarmanız gerekmektedir.

Fermente bir ürün olduğundan kombucha'nın ömrü çok uzundur. Ancak fermantasyon şişelendikten sonra da devam edeceğinden asit düzeyi artma gösterecek, aromalar zamanla azalacaktır. Bu nedenle Kombucha 2200’lerin son kullanma tarihlerini şişeleme tarihinden sonra 5 ay olarak tavsiye ediyoruz.


KOMBUCHADA ALKOL VAR MI? / KOMBUCHA VE ALKOL
Kombucha'nın içinde çok az da olsa alkol vardır ama bu oran yüksek C vitaminli portakal suyundakiyle aynıdır. Fermantasyon sırasında mayaların ürettiği alkol, bakterilerin beslenmesi için gereklidir ve büyük bir çoğunluğu fermantasyon sonunda faydalı aminoasitlere dönüşür. 

15 günlük fermantasyon sonucunda siyah ve yeşil çay kullanarak üretilen kombucha'lardaki alkol oranları aşağıdaki tablodaki gibidir:

Siyah Çay 3 g/L (~0,41 %h/h) 
Yeşil Çay 2 g/L (~0,26 %h/h)

 

KOMBUCHANIN FAYDALARI NELER? / FAYDALARI
Kombucha’nın sayısız faydalarından bazıları aşağıdaki gibidir:

· Çok etkili bir probiyotik ve prebiyotik kaynağıdır. 
· Bağırsak sağlığını ve sindirim sistemini düzenler.
· İçindeki polifenoller sayesinde güçlü bir antioksidandir.
· Kalori yakımını arttırarak kilo vermeye yardımcıdır.
· Yeşil çay bazı sayesinde kolestrol ve kan şekerini düzenlemede yardımcıdır.
· Kalp sağlığını destekler.
· İçindeki asetik asitler sayesinde antibakteriyel özellik taşır; 
. Enfeksiyona neden olan bakterilere ve Candida’ya karşı savaşır.
· Vücudu alkalize eder; iç pH’ı dengeler.
· Karaciğer sağlığını destekler ve detoksifiye eder.
· Antikanserojen özellik taşır.
· Ödem atımında yardımcıdır.
· Enerji verir ve kronik yorgunlukla savaşır.
· Depresyona karşı etkilidir.
· Cilt hastaliklarının tedavisinde yardımcıdır. Aynı zamanda cilde doğrudan da sürülebilir.

 

- DİKKAT !!! - 
Çocuklarda, emziren anne veya hamilelerde kullanım hakkında kesin bir bilgi olmayıp, kişisel tercihe bırakılmıştır. KOMBUCHA 2200 bu durumlarda kesinlikle doktorunuza danışmanızı önerir. Kemoterapi tedavisi sırasındaki gibi bağışıklık sistemindeki ağır düşüklük yaşanan durumlarda KOMBUCHA 2200 kesinlikle doktorunuza danışmanızı önerir.
Fermantasyon sonucu faydalı bakteriler (Acetobacter, Lactobacillus, Pediococcus, Gluconacetobacter)*, mayalar (Saccharomyces, Brettanomyces, Zygosaccharomyces)* ve organik asitlerin (Acetic, Lactic, Glucuronic, Gluconic, Butyric, Malic ve Usnic)* oluştuğu bazı yayınlarca belirtilmiştir. (*Her parti farklılıklar içerebilmekle birlikte çoğunlukla bulunan bileşenlerdir.)

Devamını Oku

Kombucha2200 Bottle Drink

Kombucha'nın Tüketim Şekli

Kombucha Mantarı - Scoby

Kombucha Mantarı (SCOBY) Nedir?

Kombucha Yasemin Gümüş Madalya Kazananı!

Kombucha Yasemin Gümüş Madalya Kazananı!

Sepetim